Szilveszteri malacságok és más szokások

A szilvesztert – mily meglepő -, I. Szent Szilveszter pápáról nevezték el, aki 315-ben, pont december 31-én hunyt el.

Most elsősorban a malac és más állatok szerepét kutatjuk: miért is szeretik sok vidéken az év utolsó vagy első napján előszeretettel fogyasztani, vagy éppen miért tartózkodnak tőle. Az biztos, hogy nem a malacok vezették be ezeket a babonákat 🙂

Magyarországon az év utolsó napján malacot minden mennyiségben, szárnyast pedig lehetőleg egyáltalán ne fogyasszunk: míg a malac az orrával előre kitúrja a szerencsét, a szárnyas hátrafelé elkapirgálja azt. A malac kunkori farkát könnyen megmarkolhatjuk, pont úgy mint a szerencsénket, lényeg, hogy ne engedjük el.

A hal fogyasztása területenként változik, van ahol rossz ómen, mert elúszik a jövő évi szerencséje annak aki fogyasztja, viszont kivételt képeznek a folyóparton élők, ahol a hal pozitív, mert egyrészt ehhez az eledelhez könnyebb hozzájutni, másrészt ezeken a helyeken inkább a pikkely a lényeg, ami hasonlít a pénzhez, így gazdagságot hozhat az új esztendőre.

A malachoz mindenképp lencsét vagy babot illik fogyasztani, ami természetesen a pénz szimbóluma, amit – mint már tudjuk -, a malac túr ki az orrával.

Boldog Új Esztendőt, a malac legyen velünk!