A páva

Első látásra a páva színes faroktolla, ami mindenkit lenyűgöz. A hím páva szinte kivetíti, hogy mennyire „egyedi és csodálatosan szép vagyok”, és ezt nem fél megmutatni. 🙂

Ereje, merészsége sem marad el szépségétől, a mérges kígyókat is le tudja győzni.

Páva
Nápoly, San Gennaro katakombái a II. századból – Páva freskó

A tollak végén lévő szemek szinte minden kultúrában erős jelentéssel bírnak:

  • A kereszténységben Isten/Krisztus figyelő szemét jelképezi, továbbá Jézus halhatatlanságát és feltámadását ábrázolják vele.
  • A magyar népvándorláskori művészetben gyakran megjelenik, Huszka József kutató/antropológus szerint Napot, világosságot, fényt jelent.
  • Kínában a nemesség, a rang jelképe, illetve a kínaiak szerint a páva színe az öt alapszínből áll, ami a harmónia, a világmindenség alkotója.
  • A görög mitológiában a páva jelképezi Ezerszemű Argoszt, aki a Tejút – a csillagos ég – megtestesítője és Héra istennő mindig ébren lévő védelmezője.
  • A hinduknál Lakshmi isten attribútuma, akit a jóindulattal, a türelemmel és jó szerencsével azonosítanak, míg Perzsiában az uralkodók őrzői.
  • A buddhizmusban a kiterjedt tudatállapot jelképe, Buddhának szent madara (Napmadár, Fénymadár).
  • Egyiptomban Amon-Ré Napisten madara, azaz a Napisten jele a sólyom mellett.

A pávatollak „szemét” a naphoz is hasonlítják. Tény, hogy a napsütés különleges fényjátékot hoz létre a pávatollal. Mint minden naphoz kapcsolódó teremtmény, magában hordozza a sugárzást, a vitalitást, a dicsőséget és az egészséget. A pávák szinte az elsők, akik reggel a napot köszöntik.

A páva tetoválások jellemzően az önkifejezésről is szólnak. Remek lehetőség megmutatni általa, hogy a merészség, vitalitás, szépség bennünk van.

Kapcsolódó szimbólum: Nap