Tetoválások a cirkuszban – cirkusz a tetoválásokon

Cirkusz: ez az a szó, ami mindenkinek mást jelent. Képtelenség ugyanazt az érzést, fogalmat elvárni, azonos dologra gondolni.

Van, akinek az ókori amfiteátrumok hangulata ugrik be, van, akinek a világot bejáró vándorcirkuszok, esetleg nagy kőépületekben aktuálpolitikai néphergelők, vagy napjainkban a lenyűgöző Cirque du Soleil.

Eszünkbe juthatnak a nagyon magas/alacsony/testi fogyatékkal élők mutogatása, a láncot letépő pödört bajszú erőemberek, a varázsgömbbe révedő jósnők, labdán egyensúlyozó elefántok, tüzes karikán átugró tigrisek, a félelmet (és a tériszonyt) nem ismerő akrobaták, vagy a bohócok…

Cirkuszi társulat

Egy talán azonos: emberek és állatok próbálják szórakoztatni a nagyérdeműt, függetlenül attól, hogy milyen kedvük van, hogy fogadják őket, milyen visszajelzéseket kapnak. Keserédes, fárasztó mutatvány lehet!

Annak idején a cirkuszban meghökkentő műsorszámnak számított a tetovált ember – manapság viszont rengeteg ember választja tetoválásának a cirkuszi jelképeket. Hogy ez mennyire tudatos társadalomkritika, nem tudom, de gyönyörű szimbólum a változásra, az elfogadásra.

Régen és most: tetovált nő mint cirkuszi mutatvány – cirkuszi mutatvány, mint tetoválás

Napjainkban a hagyományos cirkuszi világ eltűnőben van, vagyis inkább átalakulóban. A világhírű Ringling társulat 2017-ben, 146 év működés után feloszlott. Természetesen a 21. században már nem lehet ugyanazt a csodálatot elvárni egy műsorszámtól, amit még 100 éve tátott szájjal csodált a közönség. Az internetnek köszönhetően rengeteg érdekes, lélegzetelállító csodát láthatunk, az állatvédők folyamatosan próbálják az állatok kizsákmányolására felhívni a figyelmet, ma már nem vicces (sőt!) sérült, a szokványostól eltérő embereket bámulni.
Sok cirkusz átalakította struktúráját, nem kényszerítenek állatokat természetüktől távol álló feladatokra, izgalmas, szórakoztató műsorokat készítenek, mind zeneileg, hangulatilag, történetileg.

Filmek, képzőművészeti alkotások, irodalmi művek, melyeket a cirkusz világa ihletett: Fellini filmjei, a Ben-Hur, a Galadiátor, Seurat – Cirkusz festménye, Sienkiewicz – Quo vadis regénye, Picasso cirkusz festményei, felsorolhatatlan, mennyi ihletet adtak pusztán létükkel, megjelenésükkel a mindenkori művészeknek.

Az egyik, a Leningrad együttes Circus száma, amit visszafele forgatnak/játszanak hozza a klasszikus cirkusz beidegződéseket, erős oroszos sztereotípiákkal, csak erős idegzetűeknek!

Fellini szerint: cirkusz az egész világ, és bohóc benne minden férfi és nő 🙂